Kdo to?

RORÝS OBECNÝ (Apus apus) je pták vetší než vlaštovka. Má dlouhá srpovitá křídla, celek působí jednotvárně černě, zblízka je však znát světlejší hrdlo a rezavohnědá základní barva. Je pravým obyvatelem vzduchu, létá vetšinou vysoko a všude, kam až vylétá hmyz, zvláště nad městy.
Páření je možné i ve vzduchu. Pařtneři staví hnízdo z peří a stébel, které sbírají v letu a slepují slinami do ploché misky. Samice kladou dvě nebo tři bílá vejce koncem května, z nichž se po 18 až 19 dnech líhnou mláďata.
Když prosí o potravu, neotvírají zobáčky jako mnoho jiných ptáku, ale tahají rodiče za peří na krku. Když mláďata koncem července opouštějí hnízdo, jsou ihned samostatná a schopná uletět denně svých 1 000 kilometru.
Rorýse zařazujeme do jednoho řádu s kolibříky. Patří k nejlepším letcům, které kdy příroda stvořila. Jejich nohy jsou ale maličké
(apus, latinsky – beznohý) a nehodí se vůbec k chůzi.

anebo –-)

je ROREJS spolek mladých lidí z Mníšku pod Brdy, který se dal dohomady 1. května 1999 při přípravě akce nazvané Lážov sobě. Snažíme se v rámci svých možností navazovat na činnost Okrašlovacího spolku, který působil v našem městečku v první polovině minulého století. Jsme si samozřejme vědomi rozdílné situace politické, ekonomické a především společenské, a proto si klademe skromnější cíle než spolek okrašlovací. Přáli bychom si být alespoň spolkem „oprašovacím“.
A co bychom chtěli oprášit? Je toho víc, především bychom rádi pomáhali obnově občanské společnosti spoluprací a prací v rámci města. Rádi bychom také našim spoluobčanům nabídli alternativu kulturně společenského vyžití, za nímž musejí dojíždet do Prahy. Proto pořádáme a budeme i nadále pořádat divadelní představení, koncerty, hrátky pro děti, cestopisné přednášky atd.
A nejen to, rádi bychom také pomohli městu s jeho propagací, protože si myslíme, že toho Mníšek může svým návštevníkům mnoho nabídnout.

(– ALE VPODSTATĚ JSOU TO OBA PĚKNÍ PTÁCI.